Dolphiner - ucho pływaka
Ucho pływaka - zapalenie ucha zewnętrznego

Ucho pływaka - zapalenie ucha u pływaków związane z zaleganiem wody w uchu

Schorzenie spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym przewodu słuchowego zewnętrznego. W okresie wakacyjnym zdecydowanie częściej występuje u pływaków. Dotyczyć może każdego (zarówno dzieci jak i dorosłych) kto ma predyspozycje do zalegania wody w uchu.

Ucho pływaka spowodowane jest drażniącym wpływem wody na skórę wewnątrz ucha, która następnie zostaje zainfekowana bakteriami (np. Pałeczką ropy błękitnej – Pseudomonas aeruginosa , lub Gronkowcem złocistym Staphylococcus aureus), rzadziej grzybami.

Objawy ucha pływaka

Najczęściej zgłaszanym objawem w przypadku ucha pływaka jest ból ucha. W przeciwieństwie do bólu w zapalenia ucha środkowego, które najczęściej poprzedza katar lub przeziębienie, charaktyrystycznym dla ucha pływaka jest nasilenie bólu podczas pociągania małżowiny usznej lub naciskania na skrawek ucha. Oglądając ucho w pierwszym etapie choroby, lekarz może zaobserwować zaczerwienienie i obrzęk przewodu słuchowego zewnętrznego do którego z czasem dołączyć się może niewielka ilość wydzieliny.

Rozpoznanie ucha pływaka

Rozpoznanie ucha pływaka opiera się zazwyczaj, na podstawie typowego bólu ucha, nasilającego się przy ucisku na skrawek ucha lub pociaganiu za małżowinę uszną.

Często ucho pływaka może zostać pomylone z zapaleniem ucha środkowego, szczególnie jeżeli lekarz nie ma możliwości lub nie jest w stanie ocenić błony bębenkowej.

Profilaktyka ucha pływaka

Ujmując problem ogólnie najlepszą metodą zapobiegania ucha pływaka jest ochrona przed przedostawaniem się wody do ucha. Na szczęscie, nie oznacza to w praktyce, że nie można korzystać z kąpieli i wody.

Zamiast tego, można zastosować skuteczny w profilaktyce i dostępny w aptece gotowy spray do ucha (preparat Dolphiner spray) zawierający kwas octowy i alkohol lub po konsultacji z lekarzem samodzielnie przygotować sobie w domu odpowiednią mieszaninę składającą się z alkoholu i octu, a następnie zastosować po pływaniu.

Stosowanie profilaktyki po pływaniu jest niezwykle wygodne. Mimo, że zastosujemy preparat kilka godzin po pływaniu, np. na noc po całym dniu pływania nie zmieni to jego ochronnego działania.

Obok wygodnego zakwaszająco – osuszającego sprayu do ucha (Dolphiner spray) można zastosować również szczelne zatyczki do uszu, które ochronią ucho przed przedostawaniem się do niego wody.

Leczenie ucha pływaka

Gdy dojdzie do rozwoju zakażenia i zachorujemy na ucho pływaka, jest już niestety zbyt późno by zastosować jakiekolwiek preparat profilaktyczny. W tym stadium, mogą one powodować pieczenie i ból. Nie wolno ich stosować przy chorym, bolącym uchu.

Konieczna jest porada lekarska. Najczęściej w leczeniu stosuje się wydawane z przepisu lekarza krople z antybiotykiem lub krople antybiotyku w połączenie ze sterydem. Antybiotyk wykazuje działanie przeciwbakteryjne, natomiast steryd uważa się za skuteczny środek w celu zmniejszenia stanu zapalnego i lokalnego obrzęku skóry w przewodzie słuchowym. Większość miejscowo stosowanych kropli jest bezpiczna i wygodna w stosowaniu. Dawkowanie zgodne z zaleceniem lekarza zapewnia wystarczająco skuteczne działanie przeciwko bakteriom wywołującym „ucho pływaka”.

W łagodnych, początkowych stadiach ucha pływaka można próbować zastosować samo zakwaszanie przewodu słuchowego np. rozcieńczonym wodnym roztworem octu. (czytaj więcej o zakwaszaniu: tutaj )

Ból ucha zwalczamy dostępnymi bez recepty preparatami przeciwbólowymi.

Jeżeli obrzęk przewodu słuchowego jest na tyle duży, że krople do uszu nie przedostają sie do ucha lekarz może założyć do ucha sączek nasycony kroplami lub maścią z antybiotykiem.

Warto zapamiętać o uchu pływaka:

  • Ucho pływaka to zapalenie spowodowane bakteriami i jest powiązane z zalegającą wodą w uchu.
  • Przed zapaleniem ucha można się uchronić stosując profilaktykę:
    • Dolphiner spray do ucha, który wspomaga usuwanie wody z ucha, a jego składniki wykazują działanie przeciwbakteryjne
  • Woskowina jest naturalną ochroną przed rozwojem ucha pływaka, dlatego nie jest zalecane agresywne jej usuwanie środkami cerumenolitycznymi.
  • Tłuste preparaty do ucha (olejki, oliwka) mogą powodować przyklejanie się ziarenek piasku w uchu (szczególnie u dzieci bawiących się na plaży) i przy próbie oczyszczenia może dojść do mikrouszkodzeń naskórka i otwarcia wrót zakażenia dla bakterii.
  • Leczenie ucha pływaka polega na stosowaniu zapisanych przez lekarza kropli z antybiotykiem. Leczenie doustne antybiotykami jest rzadko wymagana w niepowikłanych przypadkach ucha pływaka.
  • W przypadkach częstych lub przewlekłych zakażeń ucha o typie ucha pływaka należy podejrzewać zakażenia grzybicze lub niezakaźne zaburzenia jak wyprysk, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, które mogą również powodować zapalenia ucha zewnętrznego

Gdzie można kupić Dolphiner

Wyrób medyczny można kupić w aptekach, specjalistycznych sklepach dla nurków lub w naszym sklepie internetowym.

Link do naszego sklepu internetowego.
Sklep Axfarm
Dostępność Dolphinera w najbliższej aptece najlepiej można sprawdzić na stronie
Kto ma lek.

Inne strony z informacjami na temat ucha pływaka: Wikipedia ucho pływaka

2017-2019 Axfarm sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone