Woda w uchu

Jeśli lubisz uprawiać sporty wodne i dużo pływać, z pewnością zdarzyło Ci się mieć zatkane wodą ucho (woda w uchu). Pierwszą zauważalną dolegliwością jest pogorszenie słuchu.
Ponadto może wystąpić: swędzenie ucha, uczucie przelewania, bulgotania. Warto podkreślić, że zalegająca w uchu woda (szczególnie latem) stwarza korzystne warunki dla rozwoju bakterii i zapalenia ucha – zwanego uchem pływaka.


Jak usunąć wodę z ucha

Odetkanie ucha, w którym znalazła się woda nie zawsze jest łatwe. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się wody z ucha. Najciekawsze wymieniamy poniżej.

Nowość

Spray wspomaga usuwanie wody z ucha

Skuteczny spray do ucha Dolphiner. Preparat zawiera między innymi alkohol, który w kontakcie z zalegającą w uchu wodą, wspomaga szybsze jej parowanie. Nie oznacza to, że cała woda wyparuje natychmiast. Alkohol przyspiesza odparowywanie wody i zabezpiecza przed zapaleniem ucha, które wywołują zawarte w wodzie bakterie chorobotwórcze. Jest to najwygodniejszy sposób na pozbycie się wody z ucha i profilaktykę zapalenia ucha. Dolphiner może być stosowany u dorosłych i dzieci.

Zaletą wyrobu medycznego Dolphiner jest to, że używa się go po pływaniu. Zastosowanie sprayu kilka godzin po pływaniu (np. wieczorem) nadal ułatwia usuwanie wody z ucha i chroni przed rozwojem zapalenia ucha tzw. uchem pływaka.

Więcej na temat w jaki sposób alkohol ułatwia odparowywanie wody możesz przeczytać tutaj.

Zakupy
Miejsca gdzie można kupić Dolphiner Spray do usuwania wody z ucha to sklep online, apteka lub specjalistyczny sklepie dla nurków.
Dostępność w najbliższej aptece można sprawdzić tutaj


Inne metody usuwania wody z ucha

Położenie się na boku

Jest to chyba najprostszy, naturalny sposób na pozbycie się wody z ucha. W przypadku zatkania wodą ucha lewego leżymy około 10 minut na boku lewym z podłożonym pod głowę ręcznikiem lub serwetką. W przypadku zalegania wody w uchu prawym leżymy 10 minut na boku prawym. Woda w tej pozycji powinna samoistnie wypłynąć z ucha. Sposób ten polecany jest osobom, które mają problemy zdrowotne z kręgosłupem szyjnym lub równowagą oraz mają trochę wolnego czasu.


Przechylenie głowy na bok

Prawdopodobnie każdy, cierpiący na zalegającą wodę w uchu, próbował również tego prostego sposobu. Polega on na przechyleniu głowy w stronę zatkanego ucha i potrząsaniu nią aż do czasu oczyszczenia ucha. Mimo powszechności metoda ta nie należy do najskuteczniejszych, ale z pewnością do czasochłonnych rozwiązań problemu wody w uchu. Nie zalecana osobom z problemami z kręgosłupem szyjnym lub zawrotami głowy.


Użycie suszarki do włosów

Czasem najprostsze działania nie wystarczą, aby wysuszyć ucho. Wówczas znanym sposobem na pozbycie się wody z ucha jest osuszenie go suszarką. Ustawiamy suszarkę na najmniejszą moc i trzymamy w odległości powyżej 25 cm od ucha. Ten sposób jest skuteczniejszy od dwóch poprzednich natomiast mniej komfortowy ze względu na gorące powietrze podrażniające delikatną skórę ucha.


Warto zapamiętać

  • Jeżeli zalegająca w uchu woda powoduje silny ból ucha, powinno się jak najszybciej udać do lekarza.
  • Nie wolno stosować żadnych preparatów do ucha przy uszkodzeniu lub podejrzeniu uszkodzenia błony bębenkowej (dziura, perforacja, rurka wentylacyjna po zabiegu). W razie wątpliwości trzeba zawsze skorzystać z pomocy lekarza.
2017-2019 Axfarm sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone